ALB
ALB
ALG
ALG
ARG
ARG
ARM
ARM
AUS
AUS
AUT
AUT
AZE
AZE
BEL
BEL
BIH
BIH
BLR
BLR
BOL
BOL
BRA
BRA
BUL
BUL
CHI
CHI
CHN
CHN
COL
COL
CRC
CRC
CRO
CRO
CYP
CYP
CZE
CZE
DEN
DEN
ECU
ECU
EGY
EGY
ENG
ENG
ESP
ESP
EST
EST
FIN
FIN
FRA
FRA
GEO
GEO
GER
GER
GRE
GRE
HUN
HUN
IRL
IRL
IRN
IRN
ISL
ISL
ISR
ISR
ITA
ITA
JPN
JPN
KAZ
KAZ
KOR
KOR
LTU
LTU
LVA
LVA
MDA
MDA
MEX
MEX
MKD
MKD
MLT
MLT
MNE
MNE
NED
NED
NIR
NIR
NOR
NOR
PAR
PAR
PER
PER
POL
POL
POR
POR
QAT
QAT
ROU
ROU
RSA
RSA
RUS
RUS
SCO
SCO
SRB
SRB
SUI
SUI
SVK
SVK
SVN
SVN
SWE
SWE
TUR
TUR
UKR
UKR
URU
URU
USA
USA
VEN
VEN
home
account
FAQ
help
support
SA logo
A to Z

 
Vysshaya Liga
Vysshaya Liga | Pervaya Liga | Vtoraya Liga | latest | squads | Kubok

ROUND123456789101112131415
161718192021222324252627282930

Season archive

GamesGoalsHDA
2085402.598842.31%4722.60%7335.10%

League table
2019OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
1=Dynamo Brest2621416419+4567WWWW1310214211131120228
2=BATE2619435215+3761WXXW13111129613832239
3=Shakhter2618445218+3458WXLW131021331013823198
4=Dinamo Minsk2614573929+1047XXLX138142214136431715
5=Isloch2612683630+642XWXL13832197134361723
6=Torpedo Zhodino2612683430+442OLLW136431612136251818
7=Gorodeya2611782825+340WWLW136341414135441411
8+2Neman Grodno2695122333-1032WWLL13346612136161721
9-1Vitebsk2687112332-931OWLW13454141313427919
10-1Minsk2678113342-929LWWL136431919131481423
11=Slavia Mozyr2677122733-628XOLW133371519134451214
12=Slutsk2676132444-2027OLLL134361225133371219
13=Dnyapro2666142533-824LXWO13526161413148919
-14=Energetik-BGU2658134161-2023XLWW132561724133372437
--15=Gomel2648143545-1020LXOL131481622133461923
--16=Torpedo Minsk261322451-476LLLL131111226130211225

Top Scorers
17+3Ilya SHKURIN (Energetik-BGU, 5p)
13+1Vitaliy KVASHUK (Gomel, 3p)
12+1Pavel NEKHAICHIK (Dynamo Brest)
10
Denis LAPTEV (Dynamo Brest)
9
Stanislav DRAGUN (BATE)
+1Momo YANSANÉ (Isloch)
+1Nikolai YANUSH (Shakhter)

Elis BAKAJ (Shakhter, 5p)
+2Igor STASEVICH (BATE)
8
Dmitri KOMAROVSKY (Isloch, 2p)
+1Oleksiy KHOBLENKO (Dynamo Brest, 1p)

Vsevolod SADOVSKY (Energetik-BGU)

Pavel SAVITSKY (Dynamo Brest, 3p)

Oleksandr VASYLYEV (Minsk, 3p)

Maksim SKAVYSH (BATE)
7
Ivan BAKHAR (Minsk, 1p)

Ruslan BOLOV (Gomel)

Bohdan MYSHENKO (Torpedo Zhodino, 1p)

Artem ARKHIPOV (Gorodeya)
+1Dmytro BILONOH (Dinamo Minsk)

Aleksandr MAKAS (Isloch)

Yegor ZUBOVICH (Dinamo Minsk, 1p)
Results
Friday, 25 October 2019
26Neman Grodno1-0Minsk

5(og)Vidić
Saturday, 26 October 2019
26Gomel1-2Dynamo Brest

34(p)Kvashuk
61Nekhaichik

72Khoblenko
26Torpedo Minsk0-3Gorodeya
Score awarded as 0-3.
26Energetik-BGU3-3Dinamo Minsk

5Shkurin
18Bilonoh
24Shkurin
23Ivanov
85(p)Shkurin
60Galović
26Slutsk0-0Slavia Mozyr
26Isloch1-1Dnyapro

35Yansané
60Gribovsky
Sunday, 27 October 2019
26Shakhter2-2BATE

51Bodul
37Stasevich
70Yanush
62Milić
26Vitebsk0-0Torpedo Zhodino
Wednesday, 30 October 2019
16Slavia Mozyr1-1Dinamo Minsk

65(p)Chukhlei
20Danilo
16Torpedo Minsk0-3Shakhter
Score awarded as 0-3.
16Dnyapro0-1BATE


44Stasevich