ALB
ALB
ALG
ALG
ARG
ARG
ARM
ARM
AUS
AUS
AUT
AUT
AZE
AZE
BEL
BEL
BIH
BIH
BLR
BLR
BOL
BOL
BRA
BRA
BUL
BUL
CHI
CHI
CHN
CHN
COL
COL
CRC
CRC
CRO
CRO
CYP
CYP
CZE
CZE
DEN
DEN
ECU
ECU
EGY
EGY
ENG
ENG
ESP
ESP
EST
EST
FIN
FIN
FRA
FRA
GEO
GEO
GER
GER
GRE
GRE
HUN
HUN
IRL
IRL
IRN
IRN
ISL
ISL
ISR
ISR
ITA
ITA
JPN
JPN
KAZ
KAZ
KOR
KOR
LTU
LTU
LVA
LVA
MDA
MDA
MEX
MEX
MKD
MKD
MLT
MLT
MNE
MNE
NED
NED
NIR
NIR
NOR
NOR
PAR
PAR
PER
PER
POL
POL
POR
POR
QAT
QAT
ROU
ROU
RSA
RSA
RUS
RUS
SCO
SCO
SRB
SRB
SUI
SUI
SVK
SVK
SVN
SVN
SWE
SWE
TUR
TUR
UKR
UKR
URU
URU
USA
USA
VEN
VEN
home
account
FAQ
help
support
SA logo
A to Z

 
Erovnuli Liga
Erovnuli Liga | Erovnuli Liga 2 | latest | squads | Sakartvelos tasi

ROUND123456789101112131415161718
192021222324252627282930313233343536

Season archive

GamesGoalsHDA
902532.814651.11%1617.78%2831.11%

League table
2019OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
1+1Saburtalo1812243623+1338WOWX980118694231817
2-1Dinamo Batumi1812153118+1337LWWW97111999504129
3=Dinamo Tbilisi1810263322+1132WWWW9702201093241312
4=Torpedo Kutaisi189363329+430WLXL9522201694141313
5+2Lokomotivi188192322+125WOWW940511149414128
6-1Chikhura185852420+423LOLL935111592341315
7-1Sioni186482340-1722LOLX942314189225922
-8=Dila Gori185491922-319LLXX94231199126813
-9+1Rustavi1835102033-1314WLLX923491391261120
--10-1WIT Georgia1842121124-1314LWLL92167139216411

Top Scorers
10
Budu ZIVZIVADZE (Torpedo Kutaisi, 3p)

Lasha SHINDAGORIDZE (Saburtalo, 2p)
9+1Levan SHENGELIA (Dinamo Tbilisi, 2p)
8
Levan KUTALIA (Dinamo Tbilisi, 2p)

Jaba UGULAVA (Sioni, 3p)
7
FLAMARION Jovino (Dinamo Batumi)
+1Irakli SIKHARULIDZE (Lokomotivi)
+2Bidzina MAKHAROBLIDZE (Chikhura)

Mikheil SARDALISHVILI (Chikhura, 2p)

Giorgi DIASAMIDZE (Saburtalo)
6
Ognjen ROLOVIĆ (Saburtalo)

Vili ISIANI (Sioni)
5
Nikoloz SABANADZE (Dinamo Batumi, 1p)
4
Vladimer MAMUCHASHVILI (Dinamo Batumi)

Guram GOSHTELIANI (Dila Gori)

Tornike KAPANADZE (Torpedo Kutaisi)

Nodar KAVTARADZE (Torpedo Kutaisi)

Alvin FORTES (Dila Gori, 1p)

Zaza TSITSKISHVILI (Rustavi)
+1Davit KIRKITADZE (Sioni)
Results
Friday, 14 June 2019
18Rustavi2-1Dila Gori

25Kiteishvili
77Nonikashvili
41Kipiani
18Saburtalo2-1Sioni

25(og)Zarkua
78Kirkitadze
65Gorgiashvili
Saturday, 15 June 2019
18Lokomotivi1-0Dinamo Batumi

88Sikharulidze
18Torpedo Kutaisi5-3Chikhura

2Kimadze
23Makharoblidze
4(og)Sardalishvili
61Makharoblidze
7Kimadze
64Chikvaidze
18Dolidze
85Tabatadze
Sunday, 16 June 2019
18Dinamo Tbilisi2-1WIT Georgia

14Ivanisenya
42Mosiashvili
90Shengelia