ALB
ALB
ALG
ALG
ARG
ARG
ARM
ARM
AUS
AUS
AUT
AUT
AZE
AZE
BEL
BEL
BIH
BIH
BLR
BLR
BOL
BOL
BRA
BRA
BUL
BUL
CHI
CHI
CHN
CHN
COL
COL
CRC
CRC
CRO
CRO
CYP
CYP
CZE
CZE
DEN
DEN
ECU
ECU
EGY
EGY
ENG
ENG
ESP
ESP
EST
EST
FIN
FIN
FRA
FRA
GEO
GEO
GER
GER
GRE
GRE
HUN
HUN
IRL
IRL
IRN
IRN
ISL
ISL
ISR
ISR
ITA
ITA
JPN
JPN
KAZ
KAZ
KOR
KOR
LTU
LTU
LVA
LVA
MDA
MDA
MEX
MEX
MKD
MKD
MLT
MLT
MNE
MNE
NED
NED
NIR
NIR
NOR
NOR
PAR
PAR
PER
PER
POL
POL
POR
POR
QAT
QAT
ROU
ROU
RSA
RSA
RUS
RUS
SCO
SCO
SRB
SRB
SUI
SUI
SVK
SVK
SVN
SVN
SWE
SWE
TUR
TUR
UKR
UKR
URU
URU
USA
USA
VEN
VEN
home
account
FAQ
help
support
SA logo
A to Z

 
Premier Liga
Premier Liga | Pervi Divizion | Vtoroi g.Zapad | Vtoroi g.Centr | Vtoroi g.Yug | Vtoroi g.Ural-Povolzhye | Vtoroi g.Vostok | latest | squads | Kubok

ROUND123456789101112131415
161718192021222324252627282930

Season archive

GamesGoalsHDA
561332.372850.00%1221.43%1628.57%

League table
2019/20OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
1+1Lokomotiv7421126+614XWWW321072421154
2+1FK Krasnodar7421115+614XWWX321051421164
3+1Spartak7421107+314WWWO321031421176
4+1Rostov74211210+214WLWX431074311156
5-4Zenit742193+614LOWX312032430161
6=CSKA741285+313WLOW431061310224
7+1Arsenal7412108+213WLWW421165320143
8+1Ural73131214-210WLLX5311128200206
9-2Rubin731355+010LWLL320121411234
10=Ufa731398+110WWLO430174301224
11+2Dinamo722366+08WLLO410335312031
12-1Akhmat7214411-77LOLW320144401307
-13-1Krylia Sovetov72051011-16LWLL410367310244
-14=Tambov7115611-54LLXL410325301246
--15=PFC Sochi7034210-83LXOO201102502328
--16=FC Orenburg7025713-62LXXL302135400448

Top Scorers
6+1Aleksandr SOBOLEV (Krylia Sovetov, 1p)
5+1Yeldor SHOMURADOV (Rostov)
4
Artem DZYUBA (Zenit, 1p)
3+1Grzegorz KRYCHOWIAK (Lokomotiv)

Ivan IGNATIEV (FK Krasnodar)

Samuel GIGOT (Spartak)
+1Eric BICFALVI (Ural, 1p)
+1Andrei PANYUKOV (Ural)
+1Daniil FOMIN (Ufa, 1p)
+1Evgeni LUTSENKO (Arsenal)
+1Fedor CHALOV (CSKA, 1p)

Aleksei MIRANCHUK (Lokomotiv, 1p)
+1Đorđe DESPOTOVIĆ (FC Orenburg)
2
Sylvester IGBOUN (Ufa)

Fedor SMOLOV (Lokomotiv)

Zelimkhan BAKAEV (Spartak)
+1Evgeni MARKOV (Rubin)

Yuri BAVIN (Ural)

Cedric GOGOUA (Tambov)

Sardar AZMOUN (Zenit, 1p)
+1Maximilian PHILIPP (Dinamo)

Aleksei IONOV (Rostov)
+1Magomed-Shapi SULEIMANOV (FK Krasnodar)

Magomed OZDOEV (Zenit)
+1Nikola VLAŠIĆ (CSKA)
+1Kirill PANCHENKO (Dinamo)

Vladimir ILYIN (Ural)
+1MÁRIO Figueira FERNANDES (CSKA)

Joel FAMEYEH (FC Orenburg)
Results
Saturday, 24 August 2019
7Tambov0-2Dinamo


41Philipp

80Panchenko
7FK Krasnodar1-1Lokomotiv

42Suleimanov
5Krychowiak
7Ufa1-0Zenit

79Fomin
Sunday, 25 August 2019
7CSKA3-0Akhmat

43Mário Fernandes
66Chalov
73Vlašić
7Rostov2-1Rubin

29Shomuradov
15Markov
87Saplinov
7Krylia Sovetov1-2Spartak

42Sobolev
54Larsson

90Til
7Arsenal2-1FC Orenburg

23Lomovitsky
52Despotović
69Lutsenko
Monday, 26 August 2019
7Ural3-1PFC Sochi

16(p)Bicfalvi
43Zabolotnyi
73Panyukov
84Dimitrov