ALB
ALB
ALG
ALG
ARG
ARG
ARM
ARM
AUS
AUS
AUT
AUT
AZE
AZE
BEL
BEL
BIH
BIH
BLR
BLR
BOL
BOL
BRA
BRA
BUL
BUL
CHI
CHI
CHN
CHN
COL
COL
CRC
CRC
CRO
CRO
CYP
CYP
CZE
CZE
DEN
DEN
ECU
ECU
EGY
EGY
ENG
ENG
ESP
ESP
EST
EST
FIN
FIN
FRA
FRA
GEO
GEO
GER
GER
GRE
GRE
HUN
HUN
IRL
IRL
IRN
IRN
ISL
ISL
ISR
ISR
ITA
ITA
JPN
JPN
KAZ
KAZ
KOR
KOR
LTU
LTU
LVA
LVA
MDA
MDA
MEX
MEX
MKD
MKD
MLT
MLT
MNE
MNE
NED
NED
NIR
NIR
NOR
NOR
PAR
PAR
PER
PER
POL
POL
POR
POR
QAT
QAT
ROU
ROU
RSA
RSA
RUS
RUS
SCO
SCO
SRB
SRB
SUI
SUI
SVK
SVK
SVN
SVN
SWE
SWE
TUR
TUR
UKR
UKR
URU
URU
USA
USA
VEN
VEN
home
account
FAQ
help
support
SA logo
A to Z

 
Premier Liga
Premier Liga | Pervi Divizion | PFL Group 1 | PFL Group 2 | PFL Group 3 | PFL Group 4 | latest | squads | Kubok

ROUND123456789101112131415
161718192021222324252627282930

Season archive

GamesGoalsHDA
621442.322540.32%1727.42%2032.26%

League table
2020/21OverallHomeAway
PWDLFAGdfPtsFormPWDLFAPWDLFA
1=Zenit8521145+917XWOL330093522152
2+1Spartak8521138+517WLWW431084421154
3+1CSKA8512147+716WWWX320164531183
4-2PFC Sochi8431129+315LWOW312043531186
5=Dinamo842274+314WLXW531141311133
6+3Lokomotiv833286+212WOOL421143412143
7=Rostov732245-111OXWW311112421133
8+3FK Krasnodar7322146+811WXXL4220114310232
9-3Rubin83231111+011LWXW512267320154
10=Ural824277+010XWOL522165302112
11-3Akhmat8314811-310LLLW310235521256
12+2Arsenal82241013-38WLLX522186300327
-13-1Tambov8215711-47LWXL420232401349
-14-1Ufa8125514-95LLXL502327310237
--15=Khimki8035718-113LLXX3012255023513
--16=Rotor602439-62XLLL300315302124

Top Scorers
6+1Christian NOBOA (PFC Sochi, 2p)
4
Denis MAKAROV (Rubin)

Sardar AZMOUN (Zenit)

Konstantin KUCHAEV (CSKA)

Nikola VLAŠIĆ (CSKA)
+1Jordan LARSSON (Spartak, 1p)
+1Marcus BERG (FK Krasnodar)
3+1Artem DZYUBA (Zenit)

Eric BICFALVI (Ural, 2p)
+2Arshak KORYAN (Khimki, 1p)

Ezequiel PONCE (Spartak)
+1Rémy CABELLA (FK Krasnodar)

Aleksandr SOBOLEV (Spartak)

Đorđe DESPOTOVIĆ (Rubin, 1p)

Vladimir ILYIN (Akhmat, 1p)
Results
Friday, 18 September 2020
8FK Krasnodar7-2Khimki

19Berg
27Koryan
23Claesson
42(p)Koryan
45Claesson
52Vilhena
62Cabella
74Utkin
89Suleimanov
Saturday, 19 September 2020
8Ural1-1Zenit

69Panyukov
4Dzyuba
8RostovP-PRotor
Sunday, 20 September 2020
8Lokomotiv1-0Tambov

7Smolov
8Rubin0-2Spartak


5Larsson

21(og)Merkulov
8Arsenal3-2PFC Sochi

21Tkachev
10(p)Noboa
45Kangwa
65Mevlja
71Tkachev
8Ufa0-1CSKA


65Bistrović
Monday, 21 September 2020
8Dinamo1-0Akhmat

90Ordets